• Malý futbal žiakov

Dňa 11. 4. 2022 sa naši mladší žiaci zúčastnili kvalifikácie do okresného kola v malom futbale žiakov základných škôl v ZŠ Zarevúca v Ružomberku. Sily si zmerali tri školy- ZŠ Zarevúca, ZŠ s MŠ Liptovské Sliače a ZŠ s MŠ Liptovská Osada, systémom každý s každým, teda po dva zápasy. Prvý zápas síce naši chlapci hrali kostrbato  so Zarevúcou, a prehrali, ale druhý zápas si doslova užili a s prehľadom vyhrali. V konečnom hodnotení skončili druhí. Do OK postúpili domáci. Gratulujeme.

• Kráľovstvo včiel

Z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica k nám prvý aprílový týždeň zavítal projekt  Kráľovstvo včiel. V krabici sme objavili veľký hrací plán s kartičkami s otázkami, obrázky medonosných rastlín, dymák, včelársky klobúk, peľové zrnká, slamu, propolis... Veru sme netušili, aký ťažký život majú včielky. Touto hrou sme sa o nich všeličo nové naučili.

Viete, že...

...včela medonosná žije v početných spoločenstvách – včelstvách, ktoré sú tvorené matkou kráľovnou a jej potomkami – robotnicami a trúdmi?

...telo sa skladá z hlavy, hrude a bruška?

...majú dva páry blanitých krídel a tri páry nôh?

...na nohách majú peľový košík, do ktorého zbierajú peľ?

...keď vás pichne včela, tak umiera preto, že jej zahnuté žihadielko zostane aj s jedom pod vašou kožou?

... keď sa narodí veľa včielok, tak si vychovajú novú kráľovnú a stará kráľovná odletí so svojimi včelami hľadať si nový úľ?

...keď mrholí, včely vyrábajú včelie plásty?

...včela má päť očí. Dve veľké a tri malé?

...včely si čistia úle samé?

...sa o hojnosti potravy, vzdialenosti, aj o smere od úľa dorozumievajú tancom do tvaru osmičky?

...včely vytvárajú plásty do kruhov, ktoré sa spoja, a tak vzniknú šesťuholníky?

...keď je zima, tak sa včely schúlia do chumáča a navzájom sa hrejú, a striedajú si miesta v kruhu?

...včely nevidia červenú farbu?

...keď včely majú málo jedla, tak si čupnú a tým si šetria energiu?

...včelár dáva včelám rozpustený cukor?

...že včely možno vycvičiť na odhalenie mín?

...že ich hlavnými nepriateľmi sú myši, medvede, iný hmyz, no a, bohužiaľ, my, ľudia? L

3.A veľmi pekne ďakuje programu Zelená škola!

• Športové aktuality - vybíjaná

Dňa 8.4.2022 sa naše dievčatá zúčastnili kvalifikácie do OK vo vybíjanej dievčat v Ružomberku T18 Budova CVČ.

Konečne po dvoch rokoch sa začalo športovať a rozbehli sa aj súťaže, z čoho majú športovo-chtivý žiaci a aj my telocvikári radosť. Svoje sily si zmerali  so staršími dievčatami s rešpektom.  Ako najmladšie družstvo si svojou bojovnosťou vyslúžili obdiv súperov aj rozhodcov. Zažili atmosféru turnaja so všetkým, čo k tomu patrí. Niektoré dievčatá už o rok nebudú spĺňať podmienky účasti na turnaji, preto som rada, že ešte mali možnosť toto zažiť. A tie mladšie sa vrátili s veľkou skúsenosťou a ešte väčšou chuťou trénovať a o rok si to opäť zopakovať. Poďakovanie patrí p. vychovávateľke Dáške Bradiakovej, bez ktorej by sa dievčatá turnaja nezúčastnili. Naše dve deviatačky Michaela a Lea sa chopili funkcie náhradného trénera presne na mieste, kde pred istým časom vybojovali titul majsteriek okresu.

• Zápis do materskej školy na školský rok 2022/2023

Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Liptovská Osada oznamuje, že zápis detí do materskej školy na školský rok 2022/2023 bude v budove materskej školy od 2. mája  do   6. mája  2022  na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa. Písomnú žiadosť je možné priniesť osobne do MŠ, alebo elektronickou formou na mail. adresu: dudakova60@gmail.com do 6. mája 2022.

Žiadosť o prijatie dieťaťa (čisté tlačivo) si rodič môže vyzdvihnúť v MŠ, stiahnuť na web. stránke školy. Vypísané tlačivo rodič odovzdá na adresu MŠ spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od detskej lekárky. Rodič k zápisu príde s dieťaťom a prinesie jeho rodný list.

O prijatí – neprijatí dieťaťa do MŠ budú rodičia  včas informovaní.
            Informácie: p. Dudáková - č.t. - 0911/613757,  0915/405800, dudakova60@gmail.com

Prednostne prijímame:

• deti, ktoré majú plniť povinné predprimárne vzdelávanie  (budúci prváci),

• deti, ktoré majú trvalý pobyt v Liptovskej Osade,

• deti, ktoré k 31.8. dovŕšili tri roky veku.

Výnimočne:

• môže riaditeľ prijať  dieťa mladšie ako tri roky – ak to umožňujú kapacitné možnosti MŠ

a sú vytvorené vhodné materiálne, personálne, bezpečnostné   podmienky (napr. ak má dieťa

zvládnuté  základné hygienické návyky  a osvojené samoobslužné činnosti v obliekaní, jedení a pod.),

Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Liptovská Osada

Žiadosť do MŠ: Ziadost_do_MS_2022-23.pdf

• Oslobodenie obce Liptovská Osada

Dňa 4.4.2022 sme si pripomenuli  78. výročie oslobodenia našej obce.  Pri  tejto  príležitosti  sa  konala  spomienková  slávnosť  pri  pamätníku  v Liptovskej  Osade,  na  ktorej  sa  zúčastnili  členovia  Slovenského  zväzu  protifašistických  bojovníkov Liptovská Osada, žiaci ZŠ s MŠ s pánom riaditeľom a učiteľmi, starosta obce a ostatní občania. Žiaci pripravili krátky kultúrny program a pán starosta predniesol slávnostný prejav. Celá slávnosť sa niesla v duchu vďačnosti za našu slobodu, v ktorej  môžeme  žiť a  ktorú  si  musíme  nesmierne vážiť, pretože situácia vo svete nie je všade taká, ako by sme si priali. Prebiehajúca vojna na Ukrajine nás núti k tomu, aby sme si mier vážili oveľa viac ako kedykoľvek predtým. V týchto dňoch cítime, aký je veľmi krehký a každý deň by sme sa všetci mali usilovať o to, aby bol navždy zachovaný.